zdjecie_aktualnosci

Szanowni Państwo,

w dniach 16 i 17 listopada odbyła się Konferencja Medycyna Rodzinna 2018 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. ALAB laboratoria był partnerem konferencji, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 1,5 tys. lekarzy rodzinnych i internistów. Mieliśmy przygotowane stoisko oraz dodatkowo zorganizowaliśmy wspólnie z prof. Jackiem Jóźwiakiem warsztat dla lekarzy.

 

Warsztat:

Laboratorium lekarza praktyka. Profesjonalne wykorzystywanie badań laboratoryjnych w nowoczesnej diagnostyce gastrologicznej w pracy lekarza rodzinnego.

Prof. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak

 

Tematyka warsztatów:

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego należą do najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów w praktykach lekarzy rodzinnych. Ze względu na lokalizację objawów gastrologicznych w obrębie całego brzucha, diagnostyka różnicowa chorób układu pokarmowego może nastręczać trudności interpretacyjnych. Zakres badań laboratoryjnych wykonywanych dla pacjentów w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest w konfrontacji z możliwościami diagnostycznymi współczesnej medycyny mocno niewystarczający. Celem warsztatu jest przedstawienie możliwości profesjonalnej diagnostyki różnicowej wybranych chorób układu pokarmowego w oparciu o nowoczesne parametry laboratoryjne. Pan Profesor mówił o konieczności poszerzenia diagnostyki o badania specjalistyczne: kalprotektyna, SIBO, badaniach w kierunku alergii na białka mleka, pakiet glutenowy (badania w kierunku diagnostyki celiakii).

 

Podsumowanie konferencji od strony diagnostyki laboratoryjnej

W wielu wystąpieniach profesorów pojawiał się temat badań laboratoryjnych. Wskazywano na konieczność wykorzystywania w diagnostyce badań zarówno tych podstawowych jak np. badanie ogólne moczu, jak również badań specjalistycznych np. w diagnostyce chorób tarczycy, czy boreliozy.

 

Zespół policystycznych jajników

Dr Magdalena Sendrakowska przedstawiła problem PSOC pod kątem pacjentek, które trafiają do lekarza rodzinnego, zwróciła uwagę na konieczność wykonania oznaczeń poziomu hormonów. Pani Doktor podkreśliła, że bardzo ważne jest aby nie wykonywać oznaczeń poziomu hormonów podczas przyjmowania leków antykoncepcyjnych.

 

Badanie ogólne moczu - proste badanie, mnóstwo kontrowersji

Prof. Tomasz Stompór podkreślił, że jest to badanie podstawowe jednak bardzo ważne z punktu widzenia diagnostycznego. Zwrócił uwagę na konieczność spełnienia odpowiednich warunków, aby wynik był  miarodajny. Wskazał również lekarzom, żeby mieli na uwadze, że w badaniu ogólnym moczu pomimo tego, że oznaczane jest białko – paski nie wykrywają białek specyficznych tj. np. białko oligoklonalne, monoklonalne, wolne łańcuchy lekkie. Profesor podkreślił, aby lekarze pamiętali, żeby nie leczyć zmian w składzie moczu, tylko chorobę, która może do nich prowadzić.

 

Borelioza – diagnostyka i interpretacja wyników badań

Prof. Sławomir Pancewicz wskazał opublikowanie uaktualnionych standardów przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób zakaźnych . Podkreślono konieczność dwustopniowej diagnostyki (test przesiewowy + test western blot) – wskazano na korzyść wynikającą na zastosowanie w testach western blot antygenów rekombinowanych, co znacznie poprawia swoistość testów.

 

Niedokrwistość z niedoboru żelaza- postępowanie w praktyce lekarza rodzinnego

Wskazano na możliwe przyczyny niedokrwistości oraz omówiono algorytm diagnostyczny niedokrwistości (parametry morfologii krwi obwodowej, żelazo, TIBC, ferrytyna, wysycenie transferryny.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

Fotorelacja z konferencji:

WRÓĆ DO WYDARZEŃ