zdjecie_aktualnosci

Szanowni Państwo,

13 października 2018 roku w Centrum Konferencyjnym NIMBUS w Warszawie odbyła się konferencja CELIAKIA – CHOROBA O WIELU OBLICZACH.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowanie. Poruszyliśmy problem nadwrażliwości na gluten – jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w ostatnim czasie. Przedstawione zostały zagadnienia związane z celiakią z punktu widzenia różnych specjalistów. Naszymi wykładowcami byli gastroenterolog, neurolog, immunolog, pediatra, ginekolog i dietetyk. Konferencja została zorganizowana wspólnie z naszym partnerem - Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Dla przypomnienia poruszanych tematów zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.


Gośćmi specjalnymi byli: Prof. Marios Hadjivassiliou z Wielkiej Brytanii i Dr Shérine Khater z Francji.

Prof. Marios Hadjivassiliou to ceniony neurolog i naukowiec zajmujący się problematyką celiakii i nadwrażliwości na gluten u osób z objawami neurologicznymi. Wspólnie z profesorem Davidem Sandersem – gastroenterologiem, stworzył przy Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii Institute of Gluten - Related Disorders. Instytut jest nie tylko cenionym na świecie ośrodkiem naukowo - badawczym, ale także centrum diagnostycznym dla pacjentów z celiakią i nadwrażliwością na gluten. Dzięki swojej pasji i pracy zyskał międzynarodowe uznanie. Profesor opisał i udokumentował licznymi badaniami ataksję glutenową oraz wyjaśnił, że przyczyną wielu przypadków neuropatii jest nietolerancja glutenu.

Dr Shérine Khater, Hôpital Européen Georges Pompidou, specjalista w zakresie hepato-gastroenterologii oraz endoskopii przewodu pokarmowego. Wspólnie z prof. Christophe Cellierm zaangażowana w badania kliniczne związane z celiakią. Kieruje projektem CELAC (Centre national Expert des Lymphomes Associés à la maladie Coeliaque).

Prof. Christophe Cellier, jest kierownikiem Department of Gastroenterology and Digestive Endoscopy, European Georges Pompidou Hospital oraz członkiem INSERM U 989 Research Unit in Intestinal Immunology w Paryżu we Francji. Od dwudziestu lat zaangażowany w badania klinicze związane z celiakią, jest koordynatorem francuskiej organizacji dla pacjentów w powikłaniami złośliwymi. Był Prezesem French Digestive Endoscopy Society (SFED), obecnie Prezes French Celiac Disease Study Group (GERMC). Jest autorem ponad 100 artykułów na temat celiakii, opublikowanych w recenzowanych czasopismach

Konferencję moderowana była przez Prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska, pediatra, immunolog - Kierownik Pracowni Immunologii w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Celiakalnej Polskiego Towarzystwa Hepatologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci. Jest członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jej  główne zainteresowania naukowe związane są z immunologią błon śluzowych, patofizjologią chorób układu pokarmowego i chorób o podłożu alergicznym oraz znaczeniem mikrobioty jelitowej w rozwoju przewlekłych chorób nieinfekcyjnych. Ma również duże osiągnięcia związane z zastosowaniem probiotyków w leczeniu i profilaktyce alergii pokarmowej u dzieci (jest współautorką patentu) oraz z wprowadzaniem nowych metod diagnostycznych w gastroenterologii, hepatologii i onkologii dziecięcej.

 

Prezentacja do pobrania

Celiakia_mat. konferencyjne.pdf

 

Fotorelacja